Area E-2: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time: TBA
Location: TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area 36 - International Speech and Evaluation Contest

Date: 
Time: 
Location:
Contest Chair:
Chief Judge:

General Information:

Register at:

International Speech Winners, 2017-2018

1st:
2nd:
3rd:

Evaluation Speech Winners, 2017-2018

1st:
2nd:
3rd:

International Contest Winner 2016-2017

1st Place: John Boateng

Evaluation Contest Winner 2016-2017

1st Place: Mark Molder

Area 45 - International and Evaluation Speech Contest

Date: January 23, 2019, Wednesday  Time: 6:30 p.m. - 8:30 p.m.   
Location:  Four Points by Sheraton 2501 Argentia Rd, Mississauga, ON L5N 4G8

Contest Chair:  Brian Patton, DTM 
Chief Judge:  PJ Kumar

 

International Speech Contest  Winners - 2019

1st place:    Annie Bai  - Confidently Speaking
2nd place:   Philip Cossoy - Meadowvale 
3rd place:     Jennifer Kendall - Meadowvale
 
 
Evaluation Speech Contest Winners - 2019
 
1st place:     Sharon D’Souza - Meadowvale 
2nd place:    Ernest Thu - Walmart
3rd place:     Maher Gamal - Confidently speaking

 

 

Area 46 - International Speech and Evaluation Contest

Date: Tuesday, January 22, 2019
Time: 6:30-9:00
Location:Vic Johnston Community Centre, 335 Church Street, Mississauga, ON L5M, Canada
Contest Chair: Nicole Anderson
Chief Judge: Kyla Werrett

General Information:

Register at:https://www.eventbrite.ca/e/toastmasters-area-46-contest-international-speech-evaluations-tickets-54743385941?aff=ebdssbdestsearch"

International Speech Winners, 2018-2019

1st: Albert Chang
2nd: Mark Hayes
3rd: Alex Cheng

Evaluation Speech Winners, 2018-2019

1st: Gautam Mehta
2nd: Ross Breston
3rd: Andy Mayhew

 

Area 47 - International Speech and Evaluation Contest

Date: Tuesday February 5, 2019
Time: 7:30pm - 9:30pm
Location: Mississauga Valley Toastmasters, 1500 Gulleden Dr. (Forest Glen Room)

Evaluation Contest Chair: Hilgay Beckles

International Speech Contest Chair : Richard Robart-Morgan

Chief Judge: Mina Yoon

General Information: No cost for admission, please RSVP on Eventbrite for planning purposes

Register at: https://www.eventbrite.ca/e/area-47-international-speech-and-evaluation-contest-tickets-54934019130

International Speech Winners, 2017-2018

1st: Simone D'Silva, Ericsson Toronto
2nd:
3rd:

Evaluation Speech Winners, 2017-2018

1st: Andrew Mertens, Creekside TD Toastmasters Club
2nd:
3rd:

Area 65 - International Speech and Evaluation Contest

Date: Thursday,  March 15th, 2018
Time: starts at 7 pm, registration begins at 6:30 pm
Location: Faith Lutheran Church, 247 Westmount Road E., Kitchener ON N2M 4Z2  http://faithlutherankw.com/wordpress/?page_id=228
Contest Chair:
Chief Judge:

General Information:

Register at: https://www.eventbrite.ca/e/toastmasters-area-65-international-and-evaluation-contest-tickets-43098407497

International Speech Winners, 2017-2018

1st:
2nd:
3rd:

Evaluation Speech Winners, 2017-2018

1st:
2nd:
3rd:

 

Area 82 International Speech Contest and Evaluation Contest

2020-2021 International Speech and Evaluation Contest

Date:  
Time: 
Location: 
Contest Chair: 
Chief Judge:  

International Speech Contest Winners, 2019-2020:

1st Place:   John Wang, Chinese Miracle English Bilingual & Port Credit
2nd Place:  Annie Bai,  Chinese Miracle English Bilingual & Confidently Speaking
3rd Place:   Fang Feng, Mississauga Sales and Marketing

Evaluation Contest Winners, 2019-2020:

1st Place: Ping Ge, Miracle Chinese English Bilingual & Clarkson 
2nd Place: Venkata Bhargav, Mississauga Sales and Marketing
3rd Place:  Ravi Pardesi, Mississauga Sales and Marketing

Area 85 -International Speech/ Evaluation contest

Date: Thursday, February 28, 2019
Time: 6:00pm - 9:00pm
Location: Central Library 301 Burnhamthorpe Road West Mississauga, ON L5B 3Y3 -2nd Floor


Contest Chair: International speech Contest - Avantika Ganjoo, Evaluation Contest - Maher Gamal -(Joseph Felicitas)

Chief Judge: Nicole Anderson

General Information: 

The Area Contest brings a lot of exciting challenge and fun to the evening filled with loads of laughter and elegance and brilliance of Toastmasters skills on board with the competitive spirit

Refreshments will be provided.

- Registration and Briefing starts at 6:00PM.

- Contest starts at 6:30PM.

 

Ticket: FREE

- Pre-registered on Eventbrite  at https://bit.ly/2DagG2A

 

 

Area 88 - Speech Evaluation and International Speech Contest

Date: Monday, Feb 25, 2019
Time: 6:30 to 9:00 pm
Location: Central Library, 301 Burnhamthorpe Rd.W, Mississauga, ON, 2nd floor classroom

General Information:

Register at: https://www.eventbrite.com/e/area-88-speeh-contest-tickets-54246081490?ref=estw#tickets 

 

Humorous Speech Winners, 2017-2018

Contest Chair: Susie Wang Moore
Chief Judge: George How Pak Hing

1st: Peter Day
2nd: Benjamin Reimer

Table Topics Speech Winners, 2017-2018

Contest Chair: Sasha-Li Chinloy
Chief Judge: George How Pak Hing

1st: Gina Luce
2nd: Ivana Pejakovic

Area 88 - International Speech and Evaluation Contest

Date: March 1, 2018
Time: 6-9pm
Location:St. Simon's Anglican Church, McKay Hall, 1450 Litchfield Rd., Oakville, OM

International Contest Chair: Sasha-Li Chinloy

Evaluation Contest Chair: George How Pak Hing

Chief Judge: Muktha Tumkur

General Information:

Register at:

International Speech Winners, 2017-2018

1st:
2nd:
3rd:

Evaluation Speech Winners, 2017-2018

1st:
2nd:
3rd:

Area 95 - International Speech and Evaluation Contest

International Speech Winners, 2018-2019

Kevin T Cahill  (Speed Rivers Toastmasters 5754632) The only participant because both the other clubs in the Area are not active

Evaluation Speech Winners, 2018-2019

Kevin T Cahill  (Speed Rivers Toastmasters 5754632) The only participant because both the other clubs in the Area are not active

Area 96 - International Speech and Evaluation Contest

Date: Wednesday, January 30th, 2019
Time: 7:00 p.m.
Location: Conestoga College - Doon Campus - Rm 1E05

Contest Chair:Jane Barfoot
Chief Judge:International (Bill Kirby) Evaluation (Dhaval Patel)

General Information:

Register at:

International Speech Winners, 2018-2019

1st:
2nd:
3rd:

Evaluation Speech Winners, 2018-2019

1st:
2nd:
3rd:

 

Area A-21: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date:  February 26, 2020
Time: 6:00 P.M. - 9:00 P.M.
Location: Grid Solutions Canada / 650 Markland St, Markham, ON L6C 0M1
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information:

We cordially invite you to join District 86, Division A, Area 21 International Speech, and Speech Evaluation Contest!

Come, experience, network and cheer Club Contest winners as they compete in the Area Contest.

You will be inspired by the International Speech Contestants and awed by the insightful evaluations of our Evaluation Contest contestants.

Register at: https://www.eventbrite.com/e/toastmasters-d86-div-a-area-21-speech-contest-tickets-93681801791

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place: Michael Whitehead
2nd Place: Santha Tsang
3rd Place: Lixin Du

Area A-22: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date:  Feb 19th, 2020
Time: 6:15pm - 9:00pm
Location: Aviva Canada 10 Aviva way Markham 
Contest Chair: Laura Connor
Chief Judge: TBA

General Information: 

Toastmasters District 86, Division A, Area 22 invites you to our International Speech and Evaluation Contests!

Come out and enjoy an evening of fine speeches and insightful evaluations delivered by the winners of club contests in Area 22. This event will decide who will represent Area 22 at the Division A International Speech and Evaluation contests.

We will have 4 speakers and 4 Evaluators! 

This is a great hands-on learning experience for all, we learn so much from each other!

Doors Open at 6:15 pm, the contest begins at 6:45 pm 

There will be hot food, salad, dessert and refreshments as well as door prizes and a raffle!

Friends and family of all ages are welcome to attend,

Everyone will require a ticket (please note: we need a headcount for catering).

Save yourself some money and help us plan a great contest by registering in advance for the contest. Ticket prices are only $8.00(+Eventbrite fee $1.50) in advance or $12 at the door.

 For more information contact: Jennifer Jones McConnell, D86, Area 22 Director, Division A 2019-2020

AreaA22director@toastmasters86.org

 

We look forward to seeing you there!

Register at: https://area22areacontest.eventbrite.ca 

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area A-23: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: January 30th, 2020
Time: 6:00 PM - 9:00 PM
Location: Milliken Mills Community Centre, 7600 Kennedy Road, Unionville, ON, L3R 9S5

Contest Chair: Ken Scott
Chief Judge: Bennett Mendez

General Information: Area 23 International & Evaluation Speech Contest at the IIBA Markham Toastmasters Club. The best of Area 23 will be participating. It is an exciting event with free tickets with a limit of 40 being sold. Some great raffle prizes not to be missed.

Register at: https://www.eventbrite.ca/e/area-23-international-evaluation-speech-contest-tickets-85797744363

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place: Richard Lai
2nd Place: Grant Bouchard
3rd Place: Jing Guo

Evaluation Speech Winners, 2019-2020

1st Place: Richard Lai 

2nd Place: Kathy Yeung

Area A-24 - International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: March 12th, 2020
Time: 6:30 PM
Location: Bayview Hills Community Centre; 114 Spadina Rd, Richmond Hill, ON L4B 2Y9
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area B-31: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: Tues. Feb. 18, 2020
Time: 6:30 pm
Location: 10 Peel Centre Drive, Brampton, Ontario, L6V4B9, Council Chambers
Contest Chair: TBA
Chief Judge: Iqbal Sandhu

General Information: $5.00 entry

Register at:   eventbrite link: http://bit.ly/area31contest

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area B-32: International Speech and Evaluation Contest

2020-2021 International Speech and Table Topics Contest

Date:  TBA
Time:TBA
Location/Medium:TBA

Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: This information will be updated later in 2020 

Register at: TBA

International Speech Winners, 2020-2021:

1st Place:  
2nd Place:  
3rd Place:  

 Table Topics Winners, 2020-2021:

1st Place:  
2nd Place: 

 

 

 

Area B-34: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time: TBA
Location: TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area B-35: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date:  Wednesday, February 5, 2020
Time: 7:00 pm - 9:30 pm (briefing at 6:30pm)
Location: Terry Miller Recreation Centre, 1295 Williams Parkway 
Contest Chair: Roger Caesar
Chief Judge: Firdaus Walele

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area C-41: International Speech and Evaluation Contests

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time: TBA
Location: TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area C-42: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date:  February 4th, 2020
Time: 12(noon)- 1pm
Location: 5800 Hurontario Street, Mississauga (CRA Building)
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: High Security Building. Prior communication required to access. 

Register at: Not setting up due to security considerations above.

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area C-43: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time: TBA
Location: TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area C-44: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time: TBA
Location: TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area D-81: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time: TBA
Location: TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area D-83: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date:  25 February 2020 (Tuesday) hosted by Horizon Toastmasters
Contest Chair: Carol Todd-Skuce, Horizons Toastmasters

Chief Judge:  George How Pak Hing, DTM, Own the Moment Oakville Toastmasters
Contest Organizer:  Anna Meyers, ACG ALB, Horizons Toastmasters

International Speech Contest Winners, 2019-2020:

1st Place: Zehra Raza, Glen Abbey Toastmasters
2nd Place: Elvis Gregov, Own the Moment Oakville Toastmasters
3rd Place: Srini Kesavan, Glen Abbey Toastmasters

Evaluation Contest Winners, 2019-2020:

1st Place: Zehra Raza, Glen Abbey Toastmasters
2nd Place: Margaret Lebold, Horizons Toastmasters
3rd Place: Jamie Paugh, Sheridan Trafalgar Toastmasters

Area D-84 International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date:  February 25, 2020
Time:  see below (General Information)
Location: Trafalgar Park Community Centre | 133 Rebecca Street | Oakville, ON L6K 1J5 | Canada
Contest Chair:  Kelly-Lynne Spettigue
Chief Judge:  Sharon Jenkins

General Information:  All participants are kindly asked to show up for 7pm sharp.  7:15 for contestants and judges (etc.) briefings.  Contest starts at 7:30.

Register at:  Eventbrite

https://www.eventbrite.ca/e/area-b84-international-speech-and-evaluation-contest-tickets-82578617869

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:  Fei Sun
2nd Place:  Carol Deeth

Evaluation Winners, 2019-2020:

1st Place:  Joseph Tam
2nd Place:  Fiona Bruce

Area E-1: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: February 26, 2020
Time: door opens 5:45pm. Briefing at 6pm. Contest starts at 6:15pm till 8:30pm
Location: 7120 Speakers Corner, 7120 Hurontario Street, Mississauga, ONTARIO
Contest Chair: 
Chief Judge: 

General Information: First and second place winner from 4 clubs will compete in this area contest.

Register please contact Trinh Lu, lutuyettrinh@yahoo.com or 647-778-7929

Light Refreshments provided

Cost $5 cash at the door.

No cost to contestants

DIVISION E INTERNATIONAL SPEECH AND EVALUATION CONTEST: MARCH 11, 2020

 

 

Area E-3: International Speech and Evaluation Contest

2020 - 2021 International Speech and Evaluation Contest

Date:  TBD
Time: TBD
Location: TBD
Contest Chair: TBD
Chief Judge:  TBD

General Information: Information will be provided closer to the event date

International Speech Winners, 2020 - 2021

TBD

Area E-4: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: January 8, 2020
Time:5:30pm - 7:30 pm
Location:  PointClickCare - 5570 Explorer Dr.
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

 

 

 

Area E-5: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time:TBA
Location:  TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:      Francisco Altares, Tech Data Toastmasters
2nd Place:   Anne Dockeray, Maple Leaf Toastmasters
3rd Place:    Chitra Chandrasekaran, Risky Business (RBC) Toastmasters

Evaluation Contest Winners, 2019-2020

1st Place:      Bilal Ahmed, Tech Data Toastmasters                                                                                                                2nd Place:   Arash Rezaeian, Roche MVP Toastmasters                                                                                                      3rd Place:    Nicole Garcia, Roche MVP Toastmasters

 

 

 

 

Area F-11: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time:TBA
Location:  TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

 

 

 

Area F-12: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time:TBA
Location:  TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

 

 

 

Area F-13: International Speech and Evaluation Contest

2020-2021 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time:TBA
Location:  TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2020-2021:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

 

 

 

Area F-14: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: TBA
Time:TBA
Location:  TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

 

 

 

Area G-21: International Speech and Table Topics Contest

2020-2021 International Speech and Table Topics Contest

Date: TBD
Time: TBD
Location: TBD
Contest Chair: TBD
Chief Judge: TBD

General Information: TBD

Register at: TBD

International Speech Winners, 2020-2021:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place:

Table Topics Speech Winners, 2020-2021:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place:

 

 

Area G-22: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date:  January 20, 2020 Monday

Register at 7:00 pm 

Judges / Contestants Briefing at  7:15 pm

Contest starts at 7:30 pm sharp

Location:  Langstaff Community Center, 155 Red Maple Road, Richmond Hill
Contest Chair: Bennett Mendes
Chief Judge: Millie Leng, DTM

General Information: Congratulations to all Contestants for putting on a worthy performance that was exemplary, entertaining and exciting. It was fascinating to experience so many perspectives on both the Evaluation and International Speech Contests. I'm sure the audience appreciated your efforts and learned a few tips, as I did. Thank You ! 

2019-2020 International Speech Winners

1st Place: Adrian Constantinescu
2nd Place: Cindy Chen
3rd Place: Hannah Tu

 2019-2020 Evaluation Speech Winners

1st Place: Barry Doctor, DTM
2nd Place: Jacqueline Emery
3rd Place: Adrian Constantinescu

 

 

Area G-23: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: January 28, 2020
Time:7:00 - 9:30 pm
Location:  Cyrus Center, 160 Dudley Avenue, Thornhill, ON, L3T 2E6
Contest Chair: Sarab Sandhu & Don Ham
Chief Judge: RAM LAKHANPAL

General Information: We will be holding the Area 23 Evaluation and International Speech contest

Register at: https://www.eventbrite.com/e/90095067773

 

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

 

 

 

Area G-24: International Speech and Evaluation Contest

Division G - Club Officer Training - 2020-2021, Round 1

When club officers are well-trained to perform their duties, club members are better served.

When: Saturday, July 18, 2020

Where: Virtual

Time: 11:00 am - 12:00 pm

Who: Club Executive Officers, 2020-2021

Cost: FREE

Registration LinkClub Officer Training

For further information or questions, please contact Division G Director Millie Leng, millienina@gmail.com

 

2020-2021 Area 24 - International Speech and Evaluation Contest

Date:  To be determined. 

Area L-51: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: January 16 2020
 Time:7:00pm
Location:  Dundas Town Hall,  Upper Auditorium, 60 Main Street, Dundas,  ON L9H 2E8
Contest Chair:  Emily Nichols and Kelly Nash
Chief Judge:  Myrna Barthe

General Information:

Contestants

Evaluation Contest:

Dianne Holmes

Barb Day

Sheri Hill

Paloma Pratt

Peter Schwartz

Tony Bratschitsch

International Speech Contest:

Ligia Montani

Barb Day

Alison Feierabend

David T. Shaw

Walter Lehman

Karen Wood

 

 

Register at: https://www.eventbrite.com/e/area-51-international-speech-and-evaluation-contest-tickets-85999692395

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

 

 

 

Area L-52: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date:Wednesday, January 29th, 2020 (Weather date, February 5th, 2020)
Time: 7:30pm
Location: St. Luke's Church, 1371 Elgin St., Burlington, ON
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information:Come out and hear some fantastic speeches by our seasoned Toastmasters as they vie for the opportunity to represent Area 52 at the Division L International Speech and Evaluation contest held on Friday, February 21st, 2020, location TBD. (Back-up weather date will be Friday, February 28th, 2020).

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

 

 

 

 

 

 

 

 

Area L-53: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date:Thursday, January 30, 2020
Time: 7:00pm
Location: Stoney Creek Toastmasters, 890 Queenston Road
Contest Chair: Shahan Aaron
Chief Judge: Jeff Burroughs

General Information:Come out and hear some fantastic speeches by our seasoned Toastmasters as they vie for the opportunity to represent Area 53 at the Division L International Speech and Evaluation contest held on Friday, February 28th, 2020.

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place: Lucia Yglesias
2nd Place: Mo Carter
3rd Place: Maria Di Pietro

Speech Evaluation Winners, 2019-2020:

1st Place: Glenda Rookwood
2nd Place: Shayne Crawford-Cummings

Area L-54: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: January 28, 2020
Time: 7:00 pm - 9:00 pm 
Location: Ambitious City Toastmasters - 118 Market Street, Hamilton, ON L8R 3P9 - Cottage Room
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information: Come out and hear some fantastic speeches by our seasoned Toastmasters as they vie for the opportunity to represent Area 54 at the Division L International Speech and Evaluation contest held on Friday, February 28th, 2020.

Register at: https://www.eventbrite.ca/e/area-l54-international-speech-and-evaluation-contest-toastmasters-tickets-89331532017?fbclid=IwAR2RHyS38OSGDQU27qYacleO7OYFy5XfSNVnL7uEEw00CvwqFOfUmiCXdOQ

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:     Mary Helwig Hall 
2nd Place:   Christine Lindo
3rd Place:    Peter Miller 

Evaluation Contest Winners, 2019-2020: 

1st Place:    Mary Helwig Hall 
2nd Place:  Sean Merrill   

 

Area L-56: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date: Thursday, January 23, 2020

Time: 7pm Registration, 7:30pm Start

Location: 1996 Itabashi Way, Burlington (meeting room used by First Burlington TM club)

Contest Chair: Jane Harnadek

Chief Judge: Bill Brodie

REGISTER HERE: https://www.eventbrite.com/e/area-56-international-speech-evaluation-contests-tickets-89554886075

 

Here are your contestants for both contests:

EVALUATION CONTEST CONTESTANTS

Steve Sharpe

Steven Schneckenburger

Joel Paterman

Adam Khan

Mike McNeil

INTERNATIONAL SPEECH CONTESTANTS

Paul Wouters

Chris Ng

Guy Tripp

Beatrice Tam

Anthony Delvecchio

Adam Khan

General Information: Come out to support your speakers. Next step is the Division Contest!

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

Area L-57: International Speech and Evaluation Contest

2019-2020 International Speech and Evaluation Contest

Date:TBA
Time: TBA
Location: TBA
Contest Chair: TBA
Chief Judge: TBA

General Information:TBA

Register at: TBA

International Speech Winners, 2019-2020:

1st Place:
2nd Place:
3rd Place: 

  • 1
  • 2
Toastmasters International Values:  Integrity • Respect • Service • Excellence
Our Principles:   Lead By Example • Work / Play as a Team

The information on this website is for the sole use of Toastmasters' members, for Toastmasters business only. It is not to be used for solicitation and distribution of non-Toastmasters material or information. All rights reserved. Toastmasters International, the Toastmasters International logo and all other Toastmasters International trademarks and copyrights are the sole property of Toastmasters International and may be used only by permission.
--- toastmasters86.org conceptualized, created, and produced by Reema Duggal - sitaran.com, Dennis Bartel. Re-designed by Samaa El-Sayed ---