Area International Speech and Evaluation Contests

Enter your Area and Number in the filter field below to quickly see your information
  • Area 01 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 02 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Edwin Coniconde

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Anthony Akomah

  • Area 03 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Jose Vivar

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Shawn Gillis

  • Area 04 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 11 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Renaud Durand

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Christopher Baines

  • Area 12 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 13 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Ross Mackay

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Louisa Steele

  • Area 14 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 15 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 16 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Doug White - Speak for Success, Bradford

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Brian Parrott - Talk of Alliston

  • Area 17 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 21 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Contest Winner 2016-2017
    1st Place: Brett Mitsubata

    International Speech Contest Winners 2016-2017
    1st Place: Tibi Puscas

     

  • Area 22 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

     

  • Area 23 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Anu Yogeswaran - Markham TM

    Evaluation Contest Winner2016-2017

    1st Place: Rainbow Chan - Unionville TM

  • Area 24 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Heather Skoll

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Rowan Faludi

  • Area 25 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 26 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Daniel Kuburovski

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Alex Brown

  • Area 27 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    Humorous Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Table Topics Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 28 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 31 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Emmanuel Mabe

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Yoshith Perera

  • Area 32 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place:  

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place:  

  • Area 33 - Humorous and Table Topics Speech Contest

    Date: Monday, Oct 2, 2017
    Time: 7:30 pm
    Location: Halton Hills Toastmasters
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at: details to follow

    Humorous Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Table Topics Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Humorous Contest Winner  2016-2017
    1st Place: Shanthi Kuruvilla

    Table Topics Contest Winner 2016-2017
    1st Place: Sebastian Acosta

  • Area 34 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Amparo Cifuentes (Raising Champions, Advanced TM)

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Amparo Cifuentes (Raising Champions, Advanced TM)

  • Area 35 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Nikolina Ivankovic

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Reema Duggal

  • Area 36 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: John Boateng

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Mark Molder

  • Area 37 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 41 - International Speech and Evaluation Contests

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 42 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 43 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 44 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 45 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Sven Rowaert

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Sven Rowaert

  • Area 46 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: James Anselm

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Zohair Anwar 

  • Area 47 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 51 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: TBD
    Time: TBD
    Location: TBD
    Contest Chair: TBD
    Chief Judge: TBD

    General Information:

    Register at: N/A

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st: TBD
    2nd: TBD
    3rd: TBD

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st: TBD
    2nd: TBD
    3rd: TBD

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Rose Anne St. Jean

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Cody Novak

  • Area 53 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Jeff Burroughs

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Sawayra Owais 

  • Area 54 - Humorous and Table Topics Speech Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    Humorous Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Table Topics Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Humorous Contest Winner 2016-2017
    1st Place: Rod Cameron

    Table Topics Contest Winner 2016-2017
    1st Place: Rod Cameron

  • Area 54 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Jeffery Doucet

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Shane Thombs

  • Area 55 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Lou Anne Reddon

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Greg Lewis

  • Area 56 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Christopher Ng (Mansion Toastmasters)

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Shelley Orchin (Mansion Toastmasters)

  • Area 57 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 7:00 pm
    Location: Niagara College, Niagara on the lake 
    Contest Chair: Brenda Toth 
    Chief Judge: 

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st: Katharine Parsons 
    2nd: Allison Gavin 
    3rd: Al Ross 

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Katharine Parsons, Garden City Toastmasters

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Andrew Natale, Brock Toastmasters

  • Area 61 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: 

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: 

     

  • Area 62 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Chris OBrien

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Scott Mackenzie 

  • Area 63 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Jes Brown

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Ben Wilson

  • Area 64 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Neil Dunsmore

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Andrew Chittka

  • Area 65 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

     

  • Area 71 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 72 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 74 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 75 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Gina Bes

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Rick Cox

  • Area 76 - Humorous and Table Topics Speech Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    Humorous Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Table Topics Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Humorous Contest Winner  2016-2017
    1st Place: Ross Cunningham

    Table Topics Contest Winner 2016-2017
    1st Place: Ross Cunningham

Toastmasters International Values:  Respect • Integrity • Service • Excellence
Our Principles:  Lead By Example • Work / Play as a Team 

join your colleagues on our social media channels:    District 86 Facebook   District 86 LinkedIn   District 86 YouTube   District 86 Twitter