Area International Speech and Evaluation Contests

Enter your Area and Number in the filter field below to quickly see your information
  • Area 81 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: January 22, 2019

    Place: Candu Energy Offices, 2251 Speakman Dr, Mississauga

    Time: 7:00 PM (Please come 15 minutes Early for Safety Video)

    Contest Chair: Stephen Smith

    Chief Judge: Vincent Tume

    International Speech Winners, 2018-2019

    • 1st:  Marie-Pierre Dery
    • 2nd. Tracy Zhang
    • 3rd.  Iris He

    Evaluation Speech Winners, 2018-2019

    • 1st:  Iris He
    • 2nd. Tracy Zhang
    • 3rd.  Aretha Sample

    International Speech Winners, 2017-2018

    • 1st:  Richard Lewis
    • 2nd: Tracy Zhang

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    • 1st: Tracy Zhang

     

  • Area 82 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Jan 18, 2019
    Time: 6:30 - 9:30 pm
    Location: South Commons Community Centre, Youth Room
    Contest Chair: Brian Patton
    Chief Judge: Manny Sequiera

    General Information: area82director@toastmasters86.org

    International Speech Winners, 2018-19

    1st: Philip Lai, Port Credit Toastmasters
    2nd: Brahm Memone, Mississauga Sales and Marketing Toastmasters
    3rd: Victor Lee, Port Credit Toastmasters

    Evaluation Speech Winners, 2018-19

    1st: Annie Bai, Miracle Chinese English Bilingual Toastmasters Club
    2nd: Steve Sweetnam, Mississauga Sales and Marketing Toastmasters
    3rd: John Wang, Port Credit Toastmasters

    International Contest Winner 2018-19

    1st Place: Philip Lai

    Evaluation Contest Winner 2018-19

    1st Place: Annie Bai

     

  • Area 83 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: February 7, 2019
    Time: 7:00 pm
    Location: Own the Moment Oakville Toastmasters - Google Map
    Contest Chair: Prashant Lal
    Chief Judge: Linda Rossi

    Register at:

    International Speech Winners, 2018-2019

    1st: Carol Todd-Skuce, Horizon Toastmasters of Oakville
    2nd: Zehra Raza, Glen Abbey Toastmasters
    3rd: Paulette Jervis, Own The Moment Toastmasters

    Evaluation Speech Winners, 2018-2019

    1st: Zehra Raza, Glen Abbey Toastmasters
    2nd: Mashaal Effendi, Sheridan Bruins of Oakville Toastmasters
    3rd: Supritha Pai, Horizon Toastmasters of Oakville

  • Area 85 -International Speech/ Evaluation contest

    Date: Thursday, February 28, 2019
    Time: 6:00pm - 9:00pm
    Location: Central Library 301 Burnhamthorpe Road West Mississauga, ON L5B 3Y3 -2nd Floor


    Contest Chair: International speech Contest - Avantika Ganjoo, Evaluation Contest - Maher Gamal -(Joseph Felicitas)

    Chief Judge: Nicole Anderson

    General Information: 

    The Area Contest brings a lot of exciting challenge and fun to the evening filled with loads of laughter and elegance and brilliance of Toastmasters skills on board with the competitive spirit

    Refreshments will be provided.

    - Registration and Briefing starts at 6:00PM.

    - Contest starts at 6:30PM.

     

    Ticket: FREE

    - Pre-registered on Eventbrite  at https://bit.ly/2DagG2A

     

     

  • Area 87 - Evaluation and International Speech Contests

    Date: February 11, 2019
    Time: 6:30 - 8:45 PM
    Location: Oakville Public Library, 120 Navy Street, Oakville (Auditorium Room, Second Floor)

    Hosted by Trafalgar Toastmasters

    No Registration fee.  Doors Open 6:30PM

     

  • Area 88 - Speech Evaluation and International Speech Contest

    Date: Monday, Feb 25, 2019
    Time: 6:30 to 9:00 pm
    Location: Central Library, 301 Burnhamthorpe Rd.W, Mississauga, ON, 2nd floor classroom

    General Information:

    Register at: https://www.eventbrite.com/e/area-88-speeh-contest-tickets-54246081490?ref=estw#tickets 

     

    Humorous Speech Winners, 2017-2018

    Contest Chair: Susie Wang Moore
    Chief Judge: George How Pak Hing

    1st: Peter Day
    2nd: Benjamin Reimer

    Table Topics Speech Winners, 2017-2018

    Contest Chair: Sasha-Li Chinloy
    Chief Judge: George How Pak Hing

    1st: Gina Luce
    2nd: Ivana Pejakovic

  • Area 88 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: March 1, 2018
    Time: 6-9pm
    Location:St. Simon's Anglican Church, McKay Hall, 1450 Litchfield Rd., Oakville, OM

    International Contest Chair: Sasha-Li Chinloy

    Evaluation Contest Chair: George How Pak Hing

    Chief Judge: Muktha Tumkur

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 89 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 91 - International Speech and Evaluation Contest

    International Speech Winners2017-2018

    1st Place: Jane Herron, Bluewater Toastmasters

    Evaluation Speech Winners 2017-2018

    1st Place: Jim Fairles, Mount Forest Motivators

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Joanne Hookumchand, Conestoga College - "The Power of Your Single Step"

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Christie Lewis, Speak Stratford

     
  • Area 92 Speech Contest

     
     

    AREA 92

    Area International Speech Contest and Speech Evaluation Contest

    Fri Feb 8 at 7:00 pm

    Lang's Main Centre

    1145 Concession Rd, Cambridge, ON N3H 4L5

     Admission $5.00 per person 

    (admission fee to cover room rental + refreshments)

    Note:  Main Entrance is on south side of building (right side if you are facing building from street)

  • Area 93 Evaluation & International Speech Contest

    The International Speech Contest is the most important of all Toastmasters Contests.  The speech is to be an original speech of 5-7 minutes.  It can be serious, funny, and inspirational. The International Speech Contest is held at the Club, Area, Division, District, and International level.  The International Speech Contest is the only one that goes all the way to the International competition level - and where the World Champion of Public Speaking is decided!

    The Evaluation Contest is 2 to 3 minutes in length. A test speaker gives a speech which all the evaluation contestants listen to and then evaluate. The contestants are taken from the room and given five minutes to prepare their evaluations. Then they come back into the room one by one and deliver their evaluations.  The Evaluation Contest is held at the Club, Area, Division, and District level.

    Date: February 7, 2019

    Time: 6:30 pm - 9 pm

    Location: The Co-operators Building Downtown Guelph

    Contest Chair: Fiona Bruce

    Chief Judge: John Constant

    Register on: Eventbrite 

    https://www.eventbrite.ca/e/area-93-toastmasters-contest-evaluation-international-speech-tickets-54792741565

    Division T Evaluation & International Speech Contest

    Date: March 30, 2019
    Time: 1 pm - 4 pm

    Location: Lang’s Community Centre 
    Contest Chair: Anna Meyers 
    Chief Judge: 

    General Information:

    Register at: Eventbrite

     https://www.eventbrite.ca/e/toastmasters-division-t-international-speech-and-evaluation-contest-tickets-54982120001

  • Area 94 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: March 7, 2019

    Time: 630pm registration (Contest starts at 7pm)

    Location: 130 Macdonell St, Guelph, ON N1H 3T9

    Contest Chairs: Eric Maginnis & Nicholas Ingram

    Chief Judge: Moustapha Oke

    General Information:

    Register at: https://www.eventbrite.ca/e/area-94-international-speech-and-evaluation-contest-tickets-56532955592 

    International Speech Winners

    Evaluation Speech Winners

     

  • Area 95 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location: 
    Contest Chairs: 
    Chief Judge:

    General Information: 

    Register at: 

    International Speech Winners, 2018-2019

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2018-2019

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 96 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Wednesday, January 30th, 2019
    Time: 7:00 p.m.
    Location: Conestoga College - Doon Campus - Rm 1E05

    Contest Chair:Jane Barfoot
    Chief Judge:International (Bill Kirby) Evaluation (Dhaval Patel)

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2018-2019

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2018-2019

    1st:
    2nd:
    3rd:

     

  • Club Officer Training (COT)

    Club Officer Training (Division S)

    When: Saturday, January 26 from 8:30 - 12:00
    Where: Catholic Central High School,
                 450 Dundas St, London, ON
    Admission: $5

    See Division S page for more details:
    http://www.toastmasters86.org/district-86-contacts/division-s

     

    Club Officer Training (District 86)

    When: Saturday, January 19 from 8:30 - 4:00
    Where: Lincoln M. Alexander Secondary School,
                 3445 Morningstar Dr, Mississauga, ON

    See District 86 page for details:

  • Division S International Speech and Evaluation Contest


    When:  Saturday, March 23
     
    Time:  1:00 - 4:00
     
    Where:  South London Community Centre on Jalna Blvd; Wakefield Room A, B & C
     
    Admission: TBD

     

  • IMPORTANT DATES - Area 84 - Division D, District 86

    Fellow Toastmasters, Friends and Families,
     
    Please see below for some important dates and events that are coming up in our Area and District. Come join us. 
    Contest dates are subjected to change.  
     
     
    September 16, 2018 - Pathways Webinar 
     
    September 29, 2018 - District 86 Marketing Expo
     
    November 10, 2108 - Division D Marketing Expo
     
    January 29, 2018 - TLI Training for Club Officers
     
    January 15, 2018 - February 10 2018 - Area 84, Club Level contests - International Speech and Evaluation contests
     
    February 13, 2018 - Area 84  International Speech and Evaluation Contests
     
    March 2018 -  Division D International Speech and Evaluation Contests
     
     
    Stay tuned !  More exciting events to follow
  • On to the next level! Div. B Contest

    Congratulations to contestants moving forward to the Division B Contest!

    What a great night it was as Area 34 clubs showcased amazing talent. Contestants moving on to the Div. B are:

    International Speech Contestant:

    City of Brampton TM Club #01558421

    Susan Chhina

    Evaluation Contestant:

    Rogers Park TM Club#8267

    Luis Ortega

     

    Div. B contest will be on March 5th. 2019

    Location: Region of Peel

     

     

     
    Shamela Shah, CPC
    Toastmaster: ACG, ALB
    Div. B Area 34 Director 2018-2019
    416-931-5073
    "Where Leaders Are Made"
     
     
  • Past Winners:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st: Fei Sun
    2nd:Amory Alleko
    3rd:Rich Panetta

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st: Marion West
    2nd:Cathy Tsujimoto
    3rd: Sharon Jenkins

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Steve Elliot

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Natalia Kolodenko

  • Spring International Speech and Evaluation Contest

    The Division D contest will be on Tuesday March 19, from 6:30 to 9:30 pm at South Common Community Centre, 2233 South Millway, in Mississauga. 

  • Winners-International and Evaluation Contests

     

     Area 62 Contest Winners

    International Speech Winners, 2018-2019 --  1st Place- Bud Brown, Black Walnut Toastmasters

                                                                                2nd Place- Russ Deacon, Waterloo Silver Tongues

                                                                                3rd Place-Gordon Wray, Concordia Club Toastmasters 

                                                                               

    Evaluation Speech Winners, 2018-2019  -- 1st Place-Lisa Brownlee, Waterloo Silver Tongue

                                                                            2nd Place-Wayne Kuhn, Black Walnut Toastmasters

                                                                            3rd Place-Elaine Bechthold, Concordia Club Toastmasters

                                                                          

     

Toastmasters International Values:  Respect • Integrity • Service • Excellence
Our Principles:  Lead By Example • Work / Play as a Team 

join your colleagues on our social media channels:    District 86 Facebook   District 86 LinkedIn   District 86 YouTube   District 86 Twitter